Tisková zpráva

Ke Světovému dni Alzheimerovy choroby
filmaři odhalují první ukázku z filmu Tancuj, Matyldo inspirovaného skutečnou událostí

Regina Rázlová ve filmu Tancuj, Matyldo

Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petr Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich to osobně. Od tohoto momentu do vzniku celovečerního filmu inspirovaného skutečnou událostí v jejich rodině uběhlo sedm let. Snímek Tancuj, Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představují tvůrci první ukázkou u příležitosti letošního Světového dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září. Příběh filmu ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat. Film uvede do kin 30. listopadu distribuční společnost Bontonfilm.

Teaser: https://youtu.be/wmzZSWQfKm0

„Nápad na snímek Tancuj, Matyldo vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou. Péče o ni přinášela i řadu humorných či tragikomických situací. Maminka do ústavu nechtěla, musela jsem otci slíbit, že ji tam nedám. Netušila jsem, co bude slib obnášet. Za jeho splnění vděčím mimo jiné i podmínkám, které tuto péči v domácím prostředí umožnily, a oběma synům. Přes řadu složitých situací to naši rodinu stmelilo,“ říká producentka a scenáristka celovečerního filmu Tancuj, Matyldo Nataša Slavíková.

Hlavní postavu filmu Tancuj, Matyldo exekutora Karla Jaroše ztvárňuje Karel Roden. Jde o uzavřeného člověka žijícího ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá příliš místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu v podání Reginy Rázlové, bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně jen z povinnosti. Matylda přijde o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel. Nezodpovědného floutka pohrdajícího otcovou profesí exekutora ztvárnil Antonio Šoposki. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných filmových situací, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace sice převrátí rodině život vzhůru nohama, ale nakonec jim ukáže pravý smysl života. Jiný pohled na věc zosobňuje Karlova přítelkyně, kterou hraje Zuzana Kanócz. Ve filmu dále hrají Simona Postlerová, Eva Leinweberová nebo Miroslav Babuský. Kameramanem je Martin Štrba, architektem Adam Pitra, střihačem Vladimír Bezděk, hudbu složil Michal Pavlíček, kostýmy navrhla Katarína Štrbová Bieliková. O reálnou vizuální proměnu Reginy Rázlové v hlavní ženské roli se postarala zkušená umělecká maskérka Andrea McDonald.

Filmem Tancuj, Matyldo nechceme moralizovat a říkat, že svěřit nemocného do ústavní péče znamená selhání. Taková životní situace je nesmírně složitá a neexistuje pro ni univerzální návod ani řešení. Náš film primárně není o Alzheimerově chorobě, ta tu funguje jen jako určitý katalyzátor, jako moment, který člověka nutí přehodnocovat své životní priority a staví ho před nutnost volby. Je o vztazích uvnitř nepříliš funkční rodiny, do jejíhož života nemoc fatálně zasáhne. Tím, že se s ní jednotlivé postavy musí nějak vyrovnávat, mají možnost nacházet cestu nejen k těm druhým, ale i sami k sobě,“ dodává režisér a scenárista Petr Slavík.

Autoři snímku Tancuj, Matyldo chtějí ve veřejném prostředí otevřít debatu na téma osobní zkušenosti s nemocí blízkých, které stále zůstává jakýmsi společenským tabu. Mezinárodní federace pro Alzheimerovu chorobu (ADI) současně v letošní zářijové kampani poukazuje na fakt, že každé tři vteřiny se u někoho na světě projeví nějaký typ demence. Počet takových lidí na planetě podle ADI přesáhl už 55 miliónů lidí. „Hlavním rizikovým faktorem je věk, proto je nárůst tohoto celkového počtu daný zejména stárnutím populace. Díky osvětě se daří zachytit nemocné v časnějších stádiích a je tak diagnostikováno více mladých lidí, u nichž lze lépe nemoc ovlivnit léčebně nebo i sekundární prevencí,“ říká neurolog Jakub Hort, s nímž tvůrci filmu Tancuj, Matyldo dlouhodobě spolupracují. Moto letošní zářijové celosvětové kampaně zaměřené na prevenci zní „Nikdy není příliš brzy, nikdy není příliš pozdě“. Partnery osvětové kampaně k filmu Tancuj, Matyldo jsou nezisková organizace A DOMA, Alzheimer nadační fond, Nadační fond Seňorina, Česká alzheimerovská společnost, organizace Dementia, a International Neurodegenerative Disorders Research Center.

Koproducenty filmu Tancuj, Matyldo je Česká televize – kreativní producent Jaroslav Sedláček, Virusfilm a i/o post. Snímek dosud podpořil Státní fond kinematografie, slovenský Audiovizuálny fond, Plzeňský kraj a Nadace města Bratislavy. Dramaturgové filmu jsou Martin Ryšavý, Martin Daniel, Zuzana Piussi a Benjamin Slavík.

PR a tiskový servis:

Martina Chvojka Reková, martina.rekova@4press.cz, +420 731 573 993, Klára Bobková, klara.bobkova@4press.cz, +420 731 514 462

SYNOPSE
Tancuj, Matyldo
V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale nakonec jim ukáže pravý smysl života.